بر اساس گزارش گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی مازندران، میانگین بارش در نیمه مرداد تا نیمه شهریور و نیمه مهر تا نیمه آبان کمتر از نرمال پیش­ بینی می­شود.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی مازندران، محمدعلی ملکی رئیس گروه تحقیقات کاربردی هواشناسی استان در گفتگو با روابط عمومی گفت: براساس خروجی های مدل اقلیمی پژوهشکده اقلیم شناسی سازمان هواشناسی کشور، پیش بینی فصلی بارش و دمای هوای استان مازندران طی ماه­ مرداد تا نیمه اول آبان ماه۱۴۰۱ مطابق شکل۱، میانگین بارش در نیمه مرداد تا نیمه شهریور، کمتر از نرمال،  نیمه شهریور تا نیمه مهر در محدوده نرمال، نیمه مهر تا نیمه آبان، کمتر از نرمال پیش ­بینی می­شود.

ملکی در خصوص پیش بینی فصلی دمای هوای استان گفت: مطابق شکل۲، میانگین دما در نیمه مرداد تا نیمه شهریور،تا یک درجه بیشتر از نرمال، نیمه شهریور تا نیمه مهر، در محدوده نرمال، نیمه مهر تا نیمه آبان ، تا یک درجه کمتر از نرمال پیش­ بینی می­شود.

وی در ادامه افزود: پیش ­بینی ارتفاع ژئوپتانسیلی سطحhp500 برای سه ماهه مرداد-مهر در نیمکره شمالی، کمربند نابهنجاری مثبت را در جنب حاره تا عرض­های میانی با بیشینه ارتفاعی بر روی غرب آسیا نشان می­دهد. این حالت کم و بیش تا نیمه پاییز ماندگار است که پیامد آن کاهش فراوانی گذر سامانه­های غربی از منطقه و کاهش بارش  بر روی فلات ایران حداقل تا دو ماهه اول پاییز خواهد بود. اما پیش­ بینی نابهنجاری ارتفاع ژئوپتانسیلی سطح hp500 در دوره آبان-دی سال۱۴۰۱ تفاوت زیادی نسبت به دوره پیش از آن دارد، به­طوری­که کمربند نابهنجاری مثبت ارتفاع ژئوپتانسیلی بر روی اقیانوس­های اطلس و آرام کمرنگ شده و هسته­ های مثبت آن بر روی فلات آناتولی، هند و چین و آمریکای شمالی دیده می­شود که نمایشی از ایجاد الگوی بندال بر روی این مناطق از اواخر پاییز تا اوایل زمستان است. در این دوره ارتفاع ژئوپتانسیلی در شرق اطلس حاره­ای و شمال آفریقا و بخش­هایی از شبه­ جزیره عربستان تا خلیج فارس در مقایسه با مناطق همسایه کمتر شده است که در مجموع می­تواند ورود سامانه­های بارشی از جنوب­ غرب کشور را تسهیل کند.

رئیس گروه تحقیقات کاربردی هواشناسی مازندران در پایان گفت: با توجه به بارش و منابع آب در دسترس استان کماکان لازم است تمهیداتی برای مدیریت مصرف بهینه منابع آب و انرژی صورت گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *