میانگین بارش در نیمه اول شهریور کمتر از نرمال، از نیمه شهریور تا نیمه مهر در محدوده نرمال، از نیمه مهر تا نیمه آبان کمتر از نرمال و  از نیمه آبان تا نیمه آذر  نیزکمتر از نرمال پیش¬بینی می¬شود.
گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی مازندران، از نیمه شهریور تا نیمه مهر در محدوده نرمال، از نیمه مهر تا نیمه آبان کمتر از نرمال و  از نیمه آبان تا نیمه آذر  نیزکمتر از نرمال پیش بینی کرد.
به گزارش روابط عمومی هواشناسی مازندران، محمدعلی ملکی رئیس گروه تحقیقات کاربردی هواشناسی استان در گفتگو با روابط عمومی گفت: براساس خروجی های مدل اقلیمی پژوهشکده اقلیم شناسی سازمان هواشناسی کشور، میانگین بارش مازندران در نیمه اول شهریور کمتر از نرمال، از نیمه شهریور تا نیمه مهر در محدوده نرمال، از نیمه مهر تا نیمه آبان کمتر از نرمال و  از نیمه آبان تا نیمه آذر  نیزکمتر از نرمال پیش¬بینی می¬شود.
ملکی در خصوص وضعیت دما و بی هنجاری های ماهانه میانگین دمایی استان گفت: مطابق شکل۲، میانگین دما از شهریور تا نیمه مهر، در محدوده نرمال، نیمه مهر تا نیمه آبان در محدوده نرمال و  از نیمه آبان تا نیمه آذر  بیشتر از نرمال پیش¬بینی می¬شود.
وی در ادامه افزود: پیش¬یابی ارتفاع ژئوپتانسیلی سطح hp 500 برای دوره شهریور-آبان)سپتامبر-نوامبر) در نیمکره شمالی، کمربند نابهنجاری مثبت بر روی منطقه جنب حاره خواهد بود که بیشینه آن در گستره شمال آفریقا تا جنوب¬شرق آسیا قرار دارد. انتظار می¬رود چنین وضعیتی حداقل تا نیمه آذر ماندگار باشد که پیامد آن کاهش فراوانی گذر سامانه¬های غربی ازمنطقه و کاهش بارش بر روی فلات ایران حداقل در دو ماهه اول پاییز خواهد بود.
ملکی تصریح نمود: میانگین صحت پیش بینی فصلی بارش و دمای هوای کشور تا ۷۰ درصد بوده و در ماه¬های گرم صحت پیش بینی کمتر از ماه¬های سرد سال است. باید توجه شود خروجی مدلها برای مناطق ساحلی خزر از دقت کمتری برخوردار است.

رئیس گروه تحقیقات کاربردی هواشناسی مازندران در پایان گفت: با توجه به بارش و منابع آب در دسترس استان کماکان لازم است تمهیداتی برای مدیریت مصرف بهینه منابع آب و انرژی صورت گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.