پیش بینی فصلی بارش و دمای هوای مازندران طی ماه‏های دی ۱۴۰۱ تا فروردین ماه۱۴۰۲

گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی مازندران، میانگین بارش از نیمه دوم دی تا نیمه بهمن نرمال در نیمه شرقی با گرایش به کمتر از آن، از نیمه بهمن تا  نیمه اسفند ماه در محدوده نرمال، نیمه اسفند تا نیمه فروردین ۱۴۰۲،  نیمه غربی استان بیش از نرمال و مناطق مرکزی و شرقی استان در محدوده نرمال پیش بینی کرد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی مازندران، محمدعلی ملکی رئیس گروه تحقیقات کاربردی هواشناسی استان در گفتگو با روابط عمومی گفت: براساس خروجی های مدل اقلیمی پژوهشکده اقلیم شناسی سازمان هواشناسی کشور، میانگین بارش از نیمه دوم دی تا نیمه بهمن نرمال در نیمه شرقی با گرایش به کمتر از آن، از نیمه بهمن تا  نیمه اسفند ماه در محدوده نرمال، نیمه اسفند تا نیمه فروردین ۱۴۰۲،  نیمه غربی استان بیش از نرمال و مناطق مرکزی و شرقی استان در محدوده نرمال پیش بینی می شود.

ملکی در خصوص وضعیت دما و بی هنجاری های ماهانه میانگین دمایی استان گفت: مطابق شکل۲، میانگین دما از نیمه دوم دی تا نیمه فروردین۱۴۰۲ گرایش به بیش از نرمال پیش بینی می شود.

وی در ادامه افزود: در ماه­های دی تا اسفند(ژانویه تا مارس۲۰۲۳)بخش­هایی از نیمکره شمالی شامل شرق اقیانوس اطلس، اروپا، آسیا و شمال­شرق اقیانوس آرام در گستره نابهنجاری مثبت ارتفاع ژئوپتانسیلی سطحhPa 500 قرار دارند. با این حال میانگین ارتفاع ژئوپتانسیلی در حوضه دریای سرخ تا جنوب خلیج فارس، اقیانوس اطلس شمالی و جنوب­غرب اروپا در شرایط نرمال قرار دارد

ملکی تصریح نمود: میانگین صحت پیش بینی فصلی بارش و دمای هوای کشور تا ۷۰ درصد بوده و در ماه­های گرم صحت پیش بینی کمتر از ماه­های سرد سال است. باید توجه شود خروجی مدل­ها برای مناطق ساحلی خزر از دقت کمتری برخوردار است.

رئیس گروه تحقیقات کاربردی هواشناسی مازندران در پایان گفت: با توجه به بارش و منابع آب در دسترس استان کماکان لازم است تمهیداتی برای مدیریت مصرف بهینه منابع آب و انرژی صورت گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *